سرطان مری

در کشور انگلستان از هر 50 مورد جدید ابتلا به سرطان، یک مورد آن مربوط به سرطان مری می‌شود. سرطان مری در بعضی از کشورهای جهان مثل ایران و چین بسیار شایعتر از بقیه جاهای دنیا می‌باشد.

این بیماری در آقایان دو برابر شایعتر از خانم‌‌ها می‌باشد و اغلب در افرادی که در سنین بین 60 تا 70 سال هستند رخ می دهد. میزان مرگ و میر بر اثر سرطان مری نسبتا بالا می باشد زیرا غده سرطانی در مری اغلب مدت ها قبل از این که علائم بیماری خود را نشان بدهد رشد خود را کرده است. در نتیجه قبل از اینکه بیمار متوجه بیماریش شود و به دنبال اقدامات پزشکی برود سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است.

علل ایجاد سرطان مری

علت دقیق ایجاد سرطان مری هنوز شناخته نشده است اما عواملی وجود دارند که باعث افزایش خطر ابتلا به این سرطان می شوند مثل استعمال دخانیات، مصرف زیاد مشروبات الکلی و نوشیدن چای داغ به مدت طولانی.

در کشور چین سموم قارچی که در غذاهایشان وجود دارد احتمالا باعث افزایش میزان این سرطان در آن کشور می باشد. افرادی که دچار بعضی از بیماری های مری هستند مثل بازگشت اسید از معده به مری (ریفلاکس) و یا دچار بیماری آشالازی (اختلال در عضلات مری) یا بیماری بارت Barrett (قسمت هایی از پوشش مری جای خود را به پوشش معده می دهد) هستند بیشتر در خطر ابتلا به سرطان مری می باشند. افرادی که دچار بیماری های طولانی مدت مری هستند باید تحت نظارت پزشک بوده و بطور مرتب آندوسکوپی انجام دهند تا هرگونه شواهد اولیه از رشد سرطان مری را زودتر کشف کنند.

بیشتر بدانید: ترش کردن (ریفلاکس) چیست؟

علائم و نشانه های سرطان مری

در اوایل پیدایش سرطان مری اغلب هیچگونه علائم و مشکلی وجود ندارد. وقتی سرطان شروع به رشد کردن می کند در عرض چند هفته یا چند ماه مری به تدریج تنگ تر می شود. علائم و نشانه های سرطان مری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • بلع غذاهای جامد بخصوص نان و گوشت به سختی و همراه درد انجام می‌شود
  • اختلال در هنگام نوشیدن مایعات
  • بالا آوردن غذاهایی که تازه خورده شده اند
  • سرفه کردن (بر اثر رفتن غذاها به ریه)
  • بی اشتهایی و کاهش وزن
سرطان مری

اگر تومور (غده سرطانی) گسترش پیدا کند و به نای برسد، ممکن است تنگی نفس و خلط خونی نیز ایجاد شود.

نحوه تشخیص سرطان مری

پزشک با انجام آندوسکوپی و تکه برداری از قسمت مورد نظر و فرستادن آن به آزمایشگاه پاتولوژی، تشخیص سرطان مری را تایید می‌کند. آزمایش بلع باریوم و گرفتن عکس رنگی نیز می‌تواند تنگ شدن مری را مشخص نماید. وقتی تشخیص سرطان مری تایید شد، سپس ممکن است پزشک درخواست انجام سی تی اسکن از سینه یا شکم نماید تا معلوم شود که آیا سرطان به این قسمت‌ها نیز گسترش یافته است یا خیر.

نحوه درمان سرطان مری

درمان سرطان مری بستگی به این دارد که آِیا سرطان فقط محدود به مری مانده است و یا این که به قسمت‌های اطراف آن گسترش یافته است. اگر سرطان فقط در مری قرار داشته باشد می‌توان آن را با عمل جراحی بیرون آورد اما این عمل جراحی نیز عمل سنگینی می‌باشد و فقط در درصد کمی از بیماران، انجام این عمل صورت می‌پذیرد.

بیشتر بدانید: آندوسکوپی چیست؟

اگر سرطان به قسمت‌های دیگر بدن گسترش یافته باشد و یا اگر وضعیت سلامت فرد به آن حدی نباشد که بتواند این عمل جراحی سنگین را تحمل نماید، عمل جراحی انجام نمی‌شود و فقط اقدامات درمانی برای تسکین علائم و مشکلات بیمار صورت می‌پذیرد. قرار دادن یک لوله سفت در داخل مری و در قسمتی که تنگ شده است باعث می‌گردد که مشکل بلع بیمار تسکین یابد و غذا راحت وارد معده شود. درمان‌های دیگری مثل رادیوتراپی و شیمی درمانی نیز ممکن است در بعضی موارد انجام شود.

از هر چهار نفری که تحت عمل جراحی سرطان مری قرار می‌گیرد یک نفر آنها به مدت بیش از پنج سال زنده می‌ماند. با این حال افرادی که نمی‌توان این عمل جراحی را برای آنها انجام داد معمولا کمتر از یک سال عمر خواهند کرد.