عدم تحمل غذایی

اگر هر بار که یک غذای خاص را می خورید دچار مشکلاتی مثل شکم درد می شوید شما ممکن است دچار عدم تحمل غذایی ( Food intolerance ) باشید. علت ایجاد عدم تحمل غذایی معمولا ناشناخته است با این حال در بعضی موارد موارد یک اختلال مشخص مثل کمبودیک آنزیم در بدن ممکن است باعث ایجاد این مشکل شده باشد. عدم تحمل غذایی از آلرژی یا حساسیت غذایی فرق می کند. در آلرژی یا حساسیت غذایی سیستم ایمنی بدن به طور غیر مناسبی به یک غذای خاص واکنش نشان می دهد.

علائم و نشانه‌های عدم تحمل غذایی

علائم عدم تحمل غذایی در افراد مختلف، تفاوت‌هایی دارد. این علائم معمولا بستگی به نوع غذایی دارد که به آن عدم تحمل وجود دارد (مثل عدم تحمل به شیر یا به آرد گندم). این علائم ممکن است در عرض چند دقیقه و یا چند ساعت بعد از خوردن آن غذای خاص ایجاد شود و شامل موارد زیر می‌باشد:

  • تهوع و استفراغ
  • شکم درد
  • اسهال
بعضی افراد علائم دیگری را نیز دچار می‌شوند مثل درد عضلات و یا سردرد.

عدم تحمل غذایی

نحوه تشخیص و درمان عدم تحمل غذایی

در بسیاری از موارد عدم تحمل غذایی، تشخیص بر اساس علائم شما انجام می‌شود. سپس برای تایید این تشخیص، پزشک درخواست انجام آندوسکوپی می‌نماید. در طی انجام آندوسکوپی، نمونه‌ای از بافت روده برداشته می‌شود و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می‌شود. همچنین میزان چربی و بعضی از انواع قندها در نمونه مدفوع که به آزمایشگاه فرستاده می‌گردد بررسی می‌شود. اگر مقدار آنها بیشتر از حد طبیعی بود ممکن است نشان دهنده ابتلا به عدم تحمل غذایی باشد.
بیشتر بدانید: آندوسکوپی چیست؟
اغلب تنها راه تشخیص عدم تحمل غذایی، حذف غذاهایی است که به آنها مشکوک هستیم. اگر بعد از این که این غذاها را از رژیم غذایی‌مان حذف نمودیم، علائم و مشکلات برطرف شدند اما پس از مدت دیگری که این غذاها را دوباره شروع کردیم علائم بدتر شدند نشان دهنده این است که ما دچار عدم تحمل غذایی هستیم.
وقتی که علت عدم تحمل غذایی مشخص شد، باید از خوردن غذاهایی که باعث بدتر شدن مشکلات می‌شود خودداری نمایید. مشورت کردن با یک متخصص تغذیه در این موارد می‌تواند سودمند باشد.