خونریزی دستگاه گوارش

خونریزی می‌تواند در هر قسمت از دستگاه گوارش رخ دهد و باید همیشه تحت بررسی قرار گیرد زیرا ممکن است علت ایجاد این خونریزی بسیار خطرناک باشد. در بعضی موارد، فقط مقادیرخیلی کمی از خونریزی در مدت زمان طولانی از دست می‌رود و فرد نیز متوجه آن نمی‌گردد. در سایر موارد، خونریزی ناگهانی و شدید از دستگاه گوارش باعث می‌شود که استفراغ خونی و یا مدفوع همراه خون دیده شود. در صورت مشاهده هر گونه خونی باید به پزشک مراجعه نمایید.

علل خونریزی دستگاه گوارش

علل خونریزی از دستگاه گوارش شامل التهاب یا آسیب دستگاه گوارش و یا وجود تومور (غده) در آن می‌باشد.

خونریزی از قسمت فوقانی دستگاه گوارش که شامل مری، معده و اثنی عشر می‌باشد ممکن است در صورتی که اسید معده به لایه پوشاننده آنها آسیب برساند ایجاد شود. این وضعیت شایعی در موارد ترش کردن (ریفلاکس) و وجود زخم‌های گوارشی می‌باشد.

گاهی خونریزی شدید به علت گشاد شدن رگ‌های موجود در دیواره مری ایجاد می‌شود که یکی از عوارض بیماری مزمن کبدی می‌باشد.

بیشتر بدانید: ترش کردن (ریفلاکس) چیست؟

اکثر خونریزی‌ها از دستگاه گوارش تحتانی که شامل روده بزرگ، راست روده و مقعد می‌باشد بر اثر وجود بیماری‌های جزئی مثل بواسیر یا شقاق مقعد ایجاد می‌گردد. با این حال، خونریزی می‌تواند به علت مشکلات وخیم تری مثل وجود سرطان روده نیز بروز نماید.

خونریزی دستگاه گوارش

علائم و نشانه های خونریزی دستگاه گوارش

علائم خونریزی از دستگاه گوارش بر اساس محل و شدت خونریزی متفاوت می‌باشند.

اگر خونریزی خفیف باشد، فرد ممکن است اصلا متوجه آن نشود اما در نهایت ممکن است باعث بروز علائم کم خونی فقر آهن مثل رنگ پریدگی پوست و تنگی نفس شود. خونریزی شدید از مری، معده یا اثنی عشر ممکن است باعث ایجاد مشکلات زیر شود:

  • استفراغ خونی
  • گیجی
  • مدفوع سیاه و قیر مانند

اگر خونریزی شدید از دستگاه گوارش تحتانی رخ دهد، احتمالا فرد قادر خواهد بود که خون قرمز روشن را در مدفوعش ببیند. اگر خونریزی شدید از هر قسمت از دستگاه گوارش رخ دهد فرد ممکن است دچار شوک شود. شوک باعث بروز علائمی مثل غش کردن (از حال رفتن)، عرق ریزش و گیجی می‌شود که نیاز به درمان سریع در بیمارستان دارد.

نحوه درمان خونریزی دستگاه گوارش

خونریزی‌های خفیف دستگاه گوارش ممکن است به طور تصادفی در هنگام آزمایش جهت سایر اقدامات پزشکی مشخص شود. اگر خونریزی شدید باشد، شما ممکن است نیاز به تزریق خون داشته باشید تا خون از دست رفته را جایگزین نمایید. معمولا با آندوسکوپی ، محل خونریزی مشخص می‌گردد.

درمان خونریزی بستگی به علت زمینه ای ایجاد آن دارد. برای مثال، خونریزی زخم معده را با استفاده از آنتی بیوتیک‌ها و داروهای التیام دهنده زخم درمان می‌کنند در حالی که خونریزی که از تومور سرطانی روده بزرگ ایجاد شده باشد را با عمل جراحی و بیرون آوردن تومور درمان می‌کنند. با استفاده از درمان‌هایی مثل جراحی لیزری که در هنگام آندوسکوپی انجام می‌شود می‌توان خونریزی‌ها را بند آورد. اگر علت بروز خونریزی مشخص باشد و درمان سریع انجام گیرد، معمولا درمان با موفقیت همراه خواهد بود.