سرطان معده

بعد از سرطان ریه، سرطان معده شایعترین سرطان در سرتاسر جهان می باشد. سرطان معده به ویژه در کشورهای ژاپن و چین بسیار شایع می باشد که احتمالا بخاطر نوع رژیم غذایی آنها می باشد. با این حال امروزه در سایر کشورهای جهان این سرطان نسبت به گذشته از شیوع کمتری برخوردار است که شاید علت این امر این باشد که امروزه کمتر غذاهای نمک زده و دودی (مثل ماهی دودی) مصرف می شود. در بریتانیا هر سال حدود 6000 مورد جدید سرطان معده پیدا می شود. سرطان معده در سنین بالای 50 سال بسیار شایعتر می باشد. سرطان معده در آقایان دو برابر بیشتر از خانم ها شایع می باشد. همچنین این سرطان در افرادی که دارای گروه خونی A می باشند شایعتر بوده و در بعضی خانواده ها نیز بیشتر دیده می شود که این امر نشان دهنده وجود یک عامل ژنتیکی و ارثی برای پیدایش این سرطان در افراد می باشد.

در اکثر موارد، سرطان معده از لایه پوشاننده داخلی معده شروع می شود. این سرطان ممکن است به سرعت به سایر قسمت های بدن گسترش پیدا کند. تشخیص زودرس سرطان معده خیلی به ندرت صورت می پذیرد زیرا علائم آن معمولا خفیف بوده و تا بیمار بخواهد دنبال این علائم بگردد سرطان معده اغلب گسترش یافته است.

علل ایجاد سرطان معده

علل پیدایش سرطان معده هنوز به طور کامل کشف نشده است اما چندین عامل در ایجادآن مشخص شده اند. گاستریت مزمن که بر اثر عفونت با میکروب هلیکوباکترپیلوری ایجاد می شود خطر بروز سرطان معده را افزایش می دهد. بعضی از انواع رژیم های غذایی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان معده می شوند (رژیم های غذایی مثل خوردن غذاهای پر نمک و شور، غذاهای دودی مانند ماهی دودی و عدم مصرف کلفی سبزیجات و میوه های تازه). سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل نیز از عوامل ایجاد کننده سرطان معده هستند.

بیشتر بدانید: ترش کردن (ریفلاکس) چیست؟

علائم و نشانه های سرطان معده

علائم اولیه سرطان معده خفیف و مبهم بوده و بسیاری از افراد اغلب این علائم را نادیده گرفته و جدی تلقی نمی کنند. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ناراحتی در قسمت بالای شکم
  • درد معده بعد از خوردن غذا
  • از دست دادن اشتها و کاهش وزن
  • تهوع و استفراغ
سرطان معده

در بسیاری از بیماران، کم خونی فقر آهن بر اثر خونریزی های خفیف از معده ممکن است ایجاد شود. بعد از مدتی ممکن است احساس ورم کردن در قسمت بالای شکم پیدا شود.

نحوه تشخیص سرطان معده

پزشک ممکن است درخواست انجام یک آندوسکوپی از معده بنماید. در روش آندوسکوپی، یک لوله قابل انعطاف و باریک دوربین دار داخل معده می شود و تمام قسمت های آن، مشاهده و بررسی می گردد. از قسمت های غیرطبیعی معده با کمک آندوسکوپ، نمونه هایی برداشته می شود و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود تا وجود سلول های سرطانی در آن بررسی شود. همچنین پزشک ممکن است درخواست انجام یک رادیوگرافی رنگی نیز بنماید. در چنین مواردی بیمار باید قبل از انجام رادیوگرافی، مقداری مایع حاوی باریوم بنوشد تا معده او در عکس رادیوگرافی به وضوح نمایان شود. پزشک ممکن است درخواست انجام آزمایش خون بنماید تا مشخص گردد که آیا بیمار بر اثر خونریزی احتمالی از معده دچار کم خونی نیز شده است یا خیر.

بیشتر بدانید: آندوسکوپی چیست؟

نحوه درمان سرطان معده

تنها درمان موثر سرطان معده،انجام عمل جراحی در اوائل ایجاد سرطان می باشد که با این عمل جراحی تمام قسمتهای غده سرطانی بیرون آورده می شود. با این حال این عمل جراحی فقط در 20 درصد موارد موفقیت آمیز می باشد و در بقیه موارد به علت این که تا هنگام انجام عمل جراحی، سرطان به سایر قسمت های بدن نیز گسترش یافته است، عمل جراحی فایده چندانی برای بیمار نخواهد داشت. در عمل جراحی، به غیر از غده سرطانی، قسمتی از معده و یا تمام معده نیز برداشته می شود. همچنین غدد لنفاوی اطراف معده که محل های احتمالی انتشار سلول های سرطانی به آنها می باشد نیز با عمل جراحی بیرون آورده می شوند. در بعضی موارد که سرطان به سایر قسمت های بدن نیز گسترش یافته است، جراحی معده ممکن است باعث شود که طول عمر بیمار افزایش یابد اما در سایر موارد انجام عمل جراحی فقط برایاین صورت می گیرد که مقداری از علائم و مشکلات بیمار کم شود و نه این که یک درمان قطعی انجام گردد. از رادیوتراپی و شیمی درمانی برای کند کردن روند پیشرفت بیماری و نیز تسکین درد بیماران استفاده می شود. از داروهای مسکن قوی می توان برای کمک به تسکین درد و ناراحتی شدید بیماران استفاده کرد.

اگر سرطان معده در همان مراحل اولیه ایجاد آن کشف گردد، به میزان زیادی احتمال آن وجودد دارد که بهطور قطعی بتوان آن را درمان کرد. در بعضی از کشورهای جهان که سرطان معده در آنها شیوع زیادی دارد (مثل کشورهای ژاپن) برنامه های بیماریابی خاصی در سراسر کشور وجود دارد تا سرطان معده را در همان مراحل اولیه اش در افراد کشف کنند. در این کشورها در 80 درصد مواردعمل جراحی انجام می شود و چنین بیمارانی نیز بیش از پنج سال بعد از انجام عمل جراحی شان زنده می مانند. اما در سایر کشورهای جهان وضعیت به این خوبی نمی باشد و فقط 20 درصد بیماران بعد از عمل جراحی به مدت بیش از 5 سال زنده می مانند.